Vakfıkebir'de Yatılı Kız Kur’an Kursu’nun Temeli Törenle Atıldı

12-11-2015, 16:00 | Görüntülenme: 2924 |

Vakfıkebir'de Yatılı Kız Kur’an Kursu’nun Temeli Törenle Atıldı

 

Vakfıkebir'de Yatılı Kız Kur’an Kursu’nun Temeli Törenle Atıldı

Vakfıkebir İlçe Müftülüğü ve Hacı Ziya Habiboğlu Derneği'nin öncülüğünde, Vakfıkebirli hayırseverlerin katkılarıyla yapılması planlanan, Giresun ili ile Arsin ilçesi arasındaki bölgede ilk olma özelliğini taşıyan Vakfıkebir Yatılı Kız Kur’an Kursu binasının temeli düzenlenen törenle atıldı.


Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve tüm şehitlerimiz için Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından açılış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, "Bu gün burada Kur'an eğitim ve öğretiminin fiziki yapısının temelini atmak için toplanmış bulunuyoruz. Maddi-manevi yardımlarınızla hep yanımızda oldunuz, bundan sonra da sizleri hep yanımızda göreceğimize dair umutlarım sonsuzdur. Sevincimize ortak olduğunuz, bize neşve ve neşe kattığınız için hepinize sonsuz teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Ardından kürsüye davet edilen Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Destek Hizmetleri Daire Başkanı Murat Alkan yaptığı konuşmasında, "Temelini atacağımız Kur'an kursumuz bu ilçede ve bu bölgede külliye tarzında, kompleks olarak yapılacak ilk yatılı kız Kur'an kursumuz olacaktır. Bir erkeği yetiştirdiğimizde bir şahıs, bir insan yetiştirmiş oluruz ama bir kız çocuğu yetiştirdiğimizde bir aile yetiştirmiş oluruz. O aile bütün bir milletin oluşumunda temel olacak, çekirdek olacaktır. Biz bu gün burada sadece ilçemize, Trabzon'umuza, Türkiye'mize değil; bütün dünya müslümanları için bir ümit olacak bir müessesenin temelini atmış olacağız" ifadelerini kullandı.

Vakfıkebir Kaymakamı Yıldıray Malğaç ise, "İnsanların İslam dininin öğretilerine Kur'an-ı Kerim'in o güzel tavsiyelerine ihtiyaç duyduğu; gözü dönmüş canilerin maalesef ülkemizde oluk oluk kan akıtmaya çalıştığı bir dönemde böyle güzel faaliyetlerin yeşertilmesi, geliştirilmesi, artırılması çok önemlidir. Vakfıkebir insanı başlanılan hiç bir işi yarım bırakmamıştır; ama önemli olan bizim bu hizmetin neresinde olacağımızdır. İlçemize, bölgemize kazandırılacak olan bu hayırlı hizmete destek veren sahip çıkan ve bundan sonra da sahip çıkmaya devam edecek olan herkese çok çok teşekkür ediyorum" dedi.

Son olarak Trabzon Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan yaptığı konuşmasında, "Dünyamızın temel sorunu, ahlaki yozlaşma, adaletsizlik ve zulümdür. Çocuklarımızı nasıl daha ahlaklı yetiştirebiliriz, dışarıdaki bu adaletsiz ve acımasız dünyadan, dejenerasyondan nasıl daha az etkilenebilir? Zengininden fakirine tüm vatandaşlarımızın sorunu şu anda bu oldu. Gençlerle sohbet ediyorum, bir erkek evladımız, 'evlenecek kız bulamıyoruz' diyor. Kızlara soruyoruz, 'mert, yiğit delikanlı yok ki evlenelim' diyor. Bir anlamda herkes birbirinden şikayetçi. İnşaallah bu Kur'an kursumuzda yetişecek gençlerimiz yüksek ahlaklı, erdemli, ilim-irfan sahibi, yiğit-mert gençler olarak yetişecekler. Ailelerine, topluma, milletine faydalı, ailelerinin gurur duyduğu gençler olarak yetişecekler. Bu manada buraya destek verenlerin eli öpülesi insanlar olduklarını ifade etmek istiyorum" sözlerine yer verdi.

Konuşmaların ardından inşaat alanında kurban kesildi. Altındağ İlçe Müftüsü Enver Türkmen'in yaptığı duanın ardından protokol ve vatandaşlar inşaatın temeline ilk harcı attılar.

Temel atma törenine, Trabzon Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan, Vakfıkebir Kaymakamı Yıldıray Malğaç, Belediye Başkanı Muhammet Balta, Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Destek Hizmetleri Daire Başkanı Murat Alkan, Diyanet İşleri Başkanlığı Yurtdışı Türkler Daire Başkanı Kazım Türkmen, Trabzon İl Müftü Vekili Ahmet Tokdemir,  Vakfıkebir İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, Altındağ İlçe Müftüsü Enver Türkmen, Çarşıbaşı İlçe Müftüsü İbrahim Görmüş, Düzköy İlçe Müftüsü Yılmaz Özbakır, Vakfıkebir İlçe Vaizi Osman Öztürk, Tonya İlçe Vaizi Selim Bahadır, din görevlileri, Kur'an kursu öğreticileri ve vatandaşlar katıldılar.

Yatılı Kız Kur'an Kursu beş katlı olup iki bloktan oluşacak
Vakfıkebir Kirazlık Sahil Camii arkasında devlet karayoluna 300 metre uzaklıkta, 4 dönüm arazi üzerine kurulacak olan ve iki yıl içerisinde bitirilmesi planlanan modern yatılı Kız Kur'an Kursu 5 katlı olarak iki ayrı bloktan oluşacak. Bloklarda 40 adet yatakhane bölümü, 30 m²’lik odalar, misafirhane ve öğretmen odaları yanında 174 öğrenci kapasiteli kız öğrenci pansiyonu, 80 öğrenci kapasiteli 4-6 yaş grubu çocuklar için modern bir de kreş yer alacak.

Dershane bölümünde ise, 11 adet hafızlık sınıfı, 1 adet yabancı dil sınıfı, 120 m²’lik mescit, 240 m²’lik yemekhane, 200 öğrenci kapasiteli konferans salonu, öğretmen odaları, toplantı salonu, idare odası, 300 m²’lik kapalı spor salonu, kütüphane ve 100 m²’lik kantin bulunacak.

 

Vakfıkebir'de Yatılı Kız Kur’an Kursu’nun Temeli Törenle Atıldı

 

Vakfıkebir'de Yatılı Kız Kur’an Kursu’nun Temeli Törenle Atıldı 

 

Vakfıkebir'de Yatılı Kız Kur’an Kursu’nun Temeli Törenle Atıldı

YARDIMLARINIZ İÇİN BANKA HESAP NUMARALARI:

V.KEBİR HACİ ZİYA HABİBOĞLU CAMİ EĞİTİM KÜLTÜR YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

 

HALK BANKASI VAKFIKEBİR ŞUBESİ
IBAN NO: TR650001200977400016000067

ZİRAAT BANKASI VAKFIKEBİR ŞUBESİ
IBAN NO: TR500001000252666282665002

İletişim: 
Telefon : 0462  841 54 05
Cep      : 0542 630 98 82
Fax       : 0462  841 54 05