Yatılı Kız Kur’an Kursu’nun Temel Açma Çalışmalarına Başlandı

12-11-2015, 10:42 | Görüntülenme: 2010 |

 

Yatılı Kız Kur’an Kursu’nun Temel Açma Çalışmalarına Başlandı

 Vakfıkebirlilerin Eseri Olacak Modern Yatılı Kız Kur’an Kursu’nun Temel Açma Çalışmalarına Başlandı

Vakfıkebir İlçe Müftülüğü ve Hacı Ziya Habiboğlu Derneği'nin öncülüğünde, Vakfıkebirli hayırseverlerin katkılarıyla yapılması planlanan Yatılı Kız Kur’an Kursu binasının temel açma çalışmalarına başlandı.

 

Yatılı Kız Kur’an Kursu’nun Temel Açma Çalışmalarına Başlandı

Modern yatılı kız Kur'an kursu beş katlı olup iki bloktan oluşacak

Kirazlık Sahil Camii arkasında devlet karayoluna 300 metre uzaklıkta, 4 dönüm arazi üzerine kurulacak olan ve iki yıl içerisinde bitirilmesi planlanan modern Vakfıkebir Yatılı Kız Kur’an Kursu 5 katlı olarak iki ayrı bloktan oluşacak. Bloklarda 40 adet yatakhane bölümü, 30 m²’lik odalar, misafirhane ve öğretmen odaları yanında 174 öğrenci kapasiteli kız öğrenci pansiyonu, 80 öğrenci kapasiteli 4-6 yaş grubu çocuklar için modern bir de kreş yer alacak.

Dershane bölümünde ise, 11 adet hafızlık sınıfı, 1 adet yabancı dil sınıfı, 120 m²’lik mescit, 240 m²’lik yemekhane, 200 öğrenci kapasiteli konferans salonu, öğretmen odaları, toplantı salonu, idare odası, 300 m²’lik kapalı spor salonu, kütüphane ve 100 m²’lik kantin bulunacak.

İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal: 
"Ödeneğimiz, hayırsever esnaflarımız ve bütün Vakfıkebirli kardeşlerimizdir”
Proje hakkında bilgi veren İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, "Pansiyon ve derslikler tamamen modern eğitim sistemine uygun olarak iki ayrı blok halinde yapılacak, Binada öğrencilerin oturacağı, çay içeceği, dinleneceği istirahat yerleri olacak. Hocalarımızın da hem birlikte oturacakları, hem de öğrencisiyle özel görüşebileceği bir büroları bulunacak. Bu özelliklerin hiçbiri bu gün var olan Kur’an kurslarında yok. Çünkü Samsun’dan Rize’ye kadar olan Kur’an kurslarını gezdim ve eksiklikleri not ettim. Oluşturduğumuz şablonu da projeyi çizen arkadaşımıza verdim. Projeye, dışarıdan gelecek misafirler için dinlenecekleri ve kalacakları yerler de ekledik. Ancak, tüm bunları yaparken devlet tarafından verilen bir ödeneğimiz yok. Ödeneğimiz, hayırsever esnaflarımız ve bütün Vakfıkebirli kardeşlerimizdir” dedi.

"Çocukların eğitilmediği, gençlerin de organize edilmediği bir toplumun gelecekten fayda bekleme lüksü yoktur..."
Yerleşkede modern bir kreşin de yer alacağını ifade eden Köksal, "İlçede hem bu kadar geniş kapsamlı, hem de kurumsal olarak üst seviyede bir kreş yok. İşte bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Burada çocuklarımızı ne kadar iyi eğitirsek, geleceğe hazırlarsak, geleceğimiz o kadar parlak olacaktır. Çocukların eğitilmediği, gençlerin de organize edilmediği bir toplumun gelecekten fayda bekleme lüksü yoktur. Onun için biz vatan sevgisini, bayrak sevgisini, bulunduğu yere fayda sağlamak zorunda oluşunu, dine bağlılığını, Allah sevgisini, Peygamber sevgisini burada öğretmek; bunun bir yaşam tarzına dönüşmesini istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

"İlçemizin çehresini değiştireceğine, kültür seviyesine katkıda bulunacağına inanıyoruz"
Temel açma çalışmaları sırasında İl Müftü Yardımcısı (Vakfıkebir eski İlçe Müftüsü) Ahmet Tokdemir ile birlikte inşaat alanını da ziyaret eden Vakfıkebir İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal burada yaptığı konuşmasında, "Vakfıkebir ilçemizde ihtiyaç duyulan yatılı kız Kur’an kursu için arsanın temin edilmesinin ardından tüm alt yapı çalışmaları da tamamlanarak temel açma çalışmalarına başlanılmış oldu. Günün şartlarına ve modern ihtiyaçlara cevap verebilecek nitelikte bir eğitimin verilmesinin amaçlandığı modern eğitim kompleksimizin Vakfıkebir ilçemizin çehresini değiştireceğine, kültür seviyesine katkıda bulunacağına inanıyoruz” dedi.

"Vakfıkebirlilerin Eseri Olacak..."
Vakfıkebirlilerin bu hizmete sahip çıkacaklarına inandığının altını çizen İlçe Müftüsü Köksal, "Biz Vakfıkebir halkına güveniyoruz. Arsa bedeli olan 250 bin TL’yi ortada bir şey yokken karşıladık. Bu bir güvenin neticesidir. Biz de vatandaşlarımızın bizlere olan bu güvenini tesis etme noktasında, boşa çıkarmama adına projemizi gerçekleştirdik, çalışmalarımızı başlattık. Çalışmalarımızı bir ekiple ve planlı bir şekilde yürütüyoruz. Bir işte birlikte çalışma ruhu, anlayışı ve kültürü yoksa sonunda başarılı olma imkânı da yoktur. Kız Kur’an Kursu’nu bir kişinin yapıp kendi adını vermesi teklifi bize geldiğinde, ‘hayır, bunu Vakfıkebirli yapacak’ dedim. Arkadaşlarla istişare ettik. Vakfıkebirlilerin yapması hususunda hem fikir olduk. Yine aynı fikirdeyim. Bu kurs Vakfıkebirlilerin eseri olacak. Arsa parasını toplarken vatandaşlarımıza söylemiştim yine aynı şeyi söylüyorum: ‘Bugün sizden para istiyorum, yarın çocuğunuzu isteyeceğim. O da gelip okuyacak. Kur’an Kursu’nu sen yaptın, şimdi de çocuğunu ver okusun’ diyeceğim. Ayrıca yatılı olacak Kur’an kursumuzda kendi hocalarımızı da yetiştirmek istiyoruz ki; hocayı başka yerden almayalım. Buralı olsun; nezaketiyle, edebiyle, terbiyesiyle ve yetişmiş olduğu kültürle kendi çevresine, bulunmuş olduğu muhite faydalı olsun. Bu bağlamda kurumsal olarak büyük bir eksiği gidereceğimize inandığımız için gece-gündüz çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. İnşallah yakın bir zamanda temel atma törenini de gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

1 m²’si 1000 TL
İnşaatın 1 m²’sinin maliyetinin, iç donanımıyla birlikte 1000 TL ‘ye mal olduğunu da ifade eden İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, "Her kardeşimizin 1 m² yer almasını arzuluyoruz. Hayırsever vatandaşlarımız banka hesap numaralarına veya Vakfıkebir Merkez Kur’an Kursumuzdaki dernek merkezine makbuz karşılığında bağışta bulunabilirler” diye sözlerine ekledi.

YARDIMLARINIZ İÇİN BANKA HESAP NUMARALARI:

V.KEBİR HACİ ZİYA HABİBOĞLU CAMİ EĞİTİM KÜLTÜR YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

HALK BANKASI VAKFIKEBİR ŞUBESİ
IBAN NO: TR650001200977400016000067

ZİRAAT BANKASI VAKFIKEBİR ŞUBESİ
IBAN NO: TR500001000252666282665002

İletişim: 
Telefon : 0462  841 54 05
Cep      : 0542 630 98 82
Fax       : 0462  841 54 05